1989-1992

Koncom roku 1989, na pôde Žilinského Gymnázia Wolkerova (dnes Hlinská), vzniká na podnet Sveťa Vladařa hudobné zoskupenie spolužiakov, ktoré si dáva názov Hotentoten. Ovplyvnení porevolučnou eufóriou doby sa vrhajú do hrania a skúšania. Sveťa to ťahá čím ďalej, tým viac k punku, kým ostatok kapely inklinuje k metalu. Nezhody v smerovaní na seba nedajú dlho čakať a už v lete 1990 si Sveťo volá do kapely Pala Hlávku a Romana Orešana (snáď jediných žijúcich punkáčov pod žilinským slnkom) a ustalujú tak zostavu, ale hlavne štýl. Naďalej si ponechávajú názov Hotentoten. Začína sa hektické obdobie skladania vlastných songov.

Do roku 1991 sú nahraté demosnímky Smetný kôš a Obete systému obsahujúce dokopy cca 30 piesní. Medzi iným sa tu rodia neskoršie „skvosty“ ako Stena, Nestarajte sa, Neverím vám či Stále sme v hovne atď, ktoré sa na koncertoch hrávajú dodnes. Skupina na prelome rokov 1991-1992 začína čoraz viac koncertne vystupovať po území Slovenska.

V roku 1992 stroskotávajú pokusy nahrať 3. demo, kde sa objavuje skladba Rasisti Fašisti (známa tiež pod názvom Pravá tvár). Zo zostavy odchádza Paľo Hlávka a na basovej gitare ho nahrádza Vlado Chaban.

1993-1996

Na prelome rokov 1992 – 1993 dochádza ku skráteniu názvu na HT. Zvuk kapely sa začína vzďaľovať od klasického „punku 77“, dochádza k experimentovaniu s novými hudobnými rovinami, čo sa stane pre HTčko viacmenej klasikou. V roku 1993 sú nahraté 3 demonahrávky!

Mentálna samovražda, Harmónia zla a živák z koncertu v Brne MCMLXCIII. V roku 1994 sa postu basovej gitary ujíma Arnošt Kořínek a na bicie začína hrať Marcel Randa. Vydavajú demonahrávku Nepriateľ. V roku 1996 sa zostava na dlhú dobu ustaluje v zložení Sveťo - spev a gitara, Marcel - bicie, kapelu dopĺňa na base (povesťami opradený a vetrami ošľahaný) Michal „Cybo“ Ciba. Toho istého roku nahrávajú materiál pre svoje 1. oficiálne CD pod „prísnym dohľadom“ gitarového mága Pala Chodelku.

1997-1998

Začiatkom roku 1997 vychádza dlho očakávané debutové CD s názvom Predstieranie šťastia, obsahujúce 13 piesní. Videoklip sa točí ku skladbe Odkopnutý. Ešte v tom istom roku sa púšťajú do nahrávania druhého albumu, ktorý ešte koncom roku 1997 vychádza pod názvom Hotentot´n´roll!. Album definitívne potvrdzuje nekompromisnosť postojov k svetu, spoločnosti, ale i k samotným hudobným trendom. Video sa točí ku skladbe Mosty. Kapela neustále brázdi koncertné pódia nielen na Slovensku ale aj v Čechách. Namiesto Marcela Randu si na bubenícku stoličku sadá skúsený Rado Pažej a druhej gitary sa chopí nemenej skúsený Andrej Pekár.

V lete roku 1998 vydávajú záznam zo živého koncertu v Mestskom divadle Žilina pod názvom Unplugged. Koncom roku 1998 sa činnosť a fungovanie kapely HT prerušuje na dobu neurčitú. Vzájomná únava materiálu, časté výmeny členov vedú pravdepodobne k „zadretiu motora“ a nutnej prestávke...

1999-2001

V roku 1999 Sveťo odchádza do Čiech kde spolu s bratom Martinom Vladařom produkujú a nahrávajú album alebo skôr projekt Zatmenie. Na prelome tisícročí album vychádza ako súčasť magazinu Panic Button. Mysteriózny album Zatmenie je na míle vzdialený od zvuku HT. Je to skôr zmes trip-hopu a dark popu s charakteristickými Sveťovými textami a vokálnym podaním. Videoklip sa natáča ku skladbe Kozmonaut, ktorý obehol rôzne európske festivaly nezávislého filmu od Berlína až po Rejkjavík a vyhralo hlavnú cenu za krátky film v Čechách.

2002-2006

V roku 2002 sa po rozuzlení životných príbehov dáva dokopy „stará“ zostava v zložení Sveťo, Marcel a Cybo a okolo Vianoc vystupujú na spomienkovom koncerte v Žilinskom Guru klube, kde im na druhú gitaru vypomáha Jano „Freedom“ Svoboda. Ohlasy na koncert dodávajú novú chuť do koncertovania a písania nových skladieb.

V roku 2003 sa púšťajú do prípravy experimentálneho albumu Plán B, ktorý sa nahráva zväčša u Sveťa v byte v tandeme s Marekom „Marskom“ Marsinom. Album vychádza v roku 2004 spolu s reedíciami albumov Predstieranie šťastia a Hotentot'n'roll!. Skupina sa vydáva na „apokalyptické turné“, ktoré nemá konca. Gitaru chytá do rúk famózny Juraj „Truba“ Jaroščiak, ktorý prináša aj charakteristický gitarový sound nového HT.

V roku 2005 sa púšťajú do nekonečného nahrávania albumu Absinth ale kríza s vydaním CD a ďalšou činnosťou kapely sa prehlbuje až tak, že Sveťo na letnom festivale Hodokvas 2006 ohlasuje pred zrakmi tisícov udivených fanúšikov definitívny koniec kapely HT. Všetko nasvedčuje tomu, že aj tie najčernejšie predstavy sa naplnia, nebyť ešte toho istého dňa stretnutia so známym muzikantom a promotérom hudobných festivalov Dodom Tarkayom, ktorý preberá management nad kapelou a prináša nový, čerstvý vietor do plachiet.

2007-2010

Po dlho ohlasovanom odchode Trubu do USA obsadzuje post gitaristu Michal „Denys“ Kuciak . Kapela v roku 2007 vydáva album Absinth , natáča k nemu 4 videá Mosty ‘96, Mistero X, Noc a Samota a Hotentoten a vyráža na 40-koncertné turné spolu so skupinou Horkýže Slíže. Na sklonku roku 2008 sa opäť mení post gitaristu, prichádza Braňo Baják a nahrávanie albumu Biele Noci. Album je tributom k 20-ročnému pôsobeniu kapely v slovenských rock´n´rollových vodách. Ako hosť na albume sa zúčastní aj famózny Karel Holas zo skupiny Čechomor v skladbe Ešte stále žijem, v duete so Sveťom . HT počas turné Biele noci 2009 opúšťa pre nezhody s „vedením“ Braňo a kapela oslovuje mladého démonického gitaristu a bohéma Lukáša Rusnáka, ktorý ponuku prijíma a už o pár dní sa stáva neodmysliteľnou súčasťou ozubených koliesok HTčka.

Na konci roku 2009 kapelu s rodinných dôvodov opúšťa basgitarista a dlhoročný člen Cybo. Po márnych pokusoch nájsť na jeho miesto vhodného „elementa“ berie do rúk basu Sveťo a kapela ďalej vystupuje ako trio a absolvuje nespočet koncertov, počas ktorých neustále pripravuje materiál pre nový album.

2011

Na začiatku roku 2011 opúšťa kapelu aj druhý legendárny pilier kapely, bubeník Marcel Randa a nahrádza ho „fenomén“ Braňo „Kveto“ Galuška. Trio v zložení Sveťo, Lukáš a Kveto sa zatvárajú do štúdia a začínajú prácu na nahrávaní albumu 1000 rokov od raja. Popri tom pripravujú koncertné turné na jeseň 2011...

2012

Po skončenom turné k albumu "1000 rokov od raja" vychádza v septembri kompilácia "HT 1996-2012" s DVD, podporená novým singlom Karneval a kapela sa opäť vytráca z aktívnej scény...

2017

Uprostred leta 2017 vystupuje na pôde kaviarne Emócia (Žilina), spontánne štvorica: Sveťo, Marcel, Cybo, Truba na oslave 40-tky spoluzakladateľa HT - Paľa Hlávku. Odohrajú dve piesne - Veccc a Mosty.

Koncom roku vychádzajú reedície debutových albumov "Predstieranie šťastia" a "Hotentot'n'roll!" na vinylových platniach.

2018

Odohráva sa spomienkový koncert v "pôvodnej - najslávnejšej" zostave 23. marca 2018 v bratislavskom MMC a ohlasuje sa účasť na letných festivaloch.